Trumpet Trombone Horn Tuba Solo singing    


 

FLUTE       //      PROPOSITIONS

JUNIOR CATEGORY
Candidates born in  2009. or younger
PROGRAM (duration up to  8 minutes)
1. Etiene Perrichon: Petit Matin
2. A composition of candidates choice 
The whole program needs to be performed by memory

CATEGORY I
Candidates born in 2007. or younger
Program (duration up to 10 minutes)
1.Goran Marinkovic: Cricket and ant
2. A composition of candidates choice
The whole program needs to be performed by memory

Category II
Candidates born in 2005. or younger
Program (duration up to 15 minutes)
1. P.Proust: Prelude et Danse
2. A composition of candidates choice
It is possible to play composition N2 from the score.

Category III
Candidates born in 2003. or younger
Program (duration up to 25 minutes)
1. Ernesto Köhler : Romansa op. 60 br. 1
2.One of the following sonatas:
-G.F.Handel: g-minor
-G.F. Handel: F-major
-G.Ph.Telemann: C-major
-G.Ph.Telemann: F-major
-B.Marcello: d-minor
-B.Marcello: B-major
3. A composition of candidates choice.
It is possible to play composition N2 from the score.

Category IV
Candidates born in 2001. or younger
Program (duration up to 35 minutes)
1. Wilhelm Popp: Kleines Flötenkonzert op. 438
2. One of the following composition:
-G. F. Händel: Sonata G-dur
-G. F. Händel: Sonata a-moll
-L. Vinci: Sonata D-dur
-J. K. Nodo: Sonata e-moll
-A. Vivaldi: Sonata C-dur
-A. Vivaldi: Koncert F-dur op. 10 br. 1 „La tempesta di mare“
-G. B. Pergolesi: Koncert G-dur
-M. Blavet: Koncert a-moll
-L. Hofman: Koncert D-dur
3. A composition of candidates choice .
It is possible to play composition N2 from the score.

Category V
Candidates born in 1999. or younger
Program (duration up to 45 minutes)
Stage ONE
1. Ante Grgin: Caprice for solo flute
2. J. S. Bach: Sonata C-dur BWV 1033 or K.F.E.Bach: Hamburg's Sonata in G major
It is possible to play composition N2 from the score.
Stage TWO
1. A concert of your choice
2. A piece of virtuoso character
The concert is performed by memory.

Category VI
Candidates born in 1992. or younger
Program
STAGE ONE
1. G.Ph.Telemann: 12 fantasy for flute solo (one composition from the given choice)
2. W.A.Mozart: Andante, C-dur K.V. 315 or  Rondo, D-dur K.V.184 (one composition from the given choice
3. One of the following compositons:
-E.Varesse: Density 21.5
-E.Bozza:Image
-E.Carter: Scrivo invento
-J.Ibert: Piece
-P.Hindemith: 8 pieces
-A.Jolivet: Cinque Incanta on (two pieces by choice)
-L.Berio: Sequenza
-C.Hallfter:Debla
-S.Karg-Elert: Sonate " Apassionata" fis-mol for solo flute
One composion in stage one needs to be performed by memory.
STAGE TWO
Petar Konjovic: “Sa rova svirala” /composion can be ordered
by fax or e-mail
The composion needs to be performed by memory

2. One of the following Sonatas:
J.S.Bach: Sonata, E-dur, BWV 1035
J.S.Bach: Sonata, e-mol, BWV  1034
F.Poulenc: Sonata
P.Sancan: Sona na
H.Dutilleux: Sona na
S.Prokofiev: Sonata
C.Reinecke: Sonata “Undine”
B.Martinu: Sonata
P.Muchinsky: Sonata
P.Hindemith: Sonata
Liberman:Sonata
J. Reitz:Sonata g-moll op.
E. Schulhoff:Sonata
* Candidates running for the first and second paragraphs sonatas

3. One of the following concerts:
-S.Mercadante: e-minor
-J. Ibert
-C.Nielsen
-C.Reinecke
-W.A.Mozart: D-major
-W.A.Mozart: G-major
A.Jolivet
-C.Ph.E.Bach: d-minor
-C.Ph.E.Bach: G-dur
* Candidates running first paragraph concerts except the composition A.Jolivet where candidates running first and second paragraphs.

  :: Contact ::